“ Biz bu işi her gün yapıyoruz, siz bir kere yaptırıyorsunuz.

Çıta Çeşitleri

Çıta çeşitleri her ne kadar çok fazla olsa da bunu imalatın...

1288 görüntülenme

Çıta Modelleri

Detaylı açıklama için tıklayınız

Çıta modelleri seçenek olarak sizin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar çoktur. Bir çok farklı modelde üretilen çitalar gerek desenli gerek düz olmak üzere bir çok farklı modelde üretiliyor. Aynı zamanda bu farklı modellerde ki malzemeler farklı ölçülerde de üretiliyor. Bazı müşteriler var kalın ve geniş çitalar seviyor, bazı müşteriler ince ve düz çitalar seviyor. Bazı müşterilerimiz var desenli çitaları seviyor bazı müşterilerimiz var desenli çıtadan nefret ediyor. Bu zevk meselesi değil ve zevkler kişiye göre değişir. Aradığınız çıta modeli mutlaka piyasada vardır.

Zaten sizler bu uygulamayı bir yerde gördüğünüzden dolayı hoşunuza gitmiş ve istiyor olabilirsiniz. Sadece bu malzemenin hangi firmaya ait olduğunu bulmak gerekiyor. Bizim kullandığımız poliüretan çıta modellerini üreten iki tane firma var İstanbul’da. Aradığınız bu modeli bizler mutlaka kolaylıkla buluruz. Bazen karşımıza bir takım sıkıntılar çıkabiliyor. Bu Üretici firmalar en çok sattıkları çıta modelinden daha çok üretmek istiyor. Bizim gibi herkes bu sektörden para kazanmak istediği için haliyle imalatçı firmalar da en çok tercih edilen ve satılan modeller üzerinde üretim yapıyor.

Birinde müşterim benden bir çıta modeli beğendi. Katalogdan gördü ve beğendi bu modeli almak üzere imalatçı Üretici firmaya gittiğimde bu modelden ellerinde olmadığını söylediler. Ne zaman üretirsiniz ne zaman alabilirim diye sorduğunda şu an büyük bir sipariş aldık ve bu modelden çok gitmediği için üretmiyoruz dediler. Ancak işlerin olmadığı zaman senin istediğin kadar bir malzeme üretiriz. Şu an için böyle bir çalışma yapamayız istediğin metraj çok az dediler. Haklı olarak büyük firma oldukları için imalat bantını ve kalıplarını değiştirmekten kaçınıyorlar.

Haklı olarak en çok sattıkları çıta modellerini üretmek istiyorlar. Ben de kendilerinden ihtiyacım olan bu malzemeye karşı bir tarih bekliyorum ve o tarihi müşterime söylüyorum. Kabul edersin yapıyorum kabul etmezse malzeme değişikliğine gidiyoruz. Ben çıta uygulaması yapacağım zaman mutlaka müşterime camdan numuneleri götürüyorum. Müşterim kendindeki bu canlı numunelerden beğendiği çıta modelini seçiyor. Kendisinden bu seçtiğin modelleri resimleri göndermesini istiyorum. Bu doğrultuda aynı zamanda gittiğimde bu benim istediğim model değil deme şansı kalmıyor.

Bu işi yaptığım için bazen öyle saçma öyle sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalıyorum ki anlatsam gülersiniz. Bir seferinde müşterim kendi beğendi hiçte modelini bana söyledi gittik aldık yaptık uyguladık işi bitirdik. Geldi ve beğendiğim modelin bu olmadığını söyledi. Kendisine her ne kadar sizin söylediniz model buydu bunu beğendiniz desem de haklılığını ispat edemedim. Bu bana bir ders oldu ve artık her müşterimle sözlü değil yazışarak çalışıyorum. Beğendiği çitaları ayrı ayrı yan yana koyarak bana fotoğrafını atmasını istiyorum. Resmini gönderdi çitaları beğenmese bile sonradan itiraz etme hakkı kalmıyor. Yine bir seferinde Bir müşterim bana bu şekilde beğendi çitaları gönderdi. Evine malzemeleri alıp vardığım da çıta uygulaması yapmaya başlayacağımız anda geldi.

Malzemeleri incelemek bakmak adına orada bulundu. Çitalara baktı ve Erhan Usta benim beğendiğim model bu değil ki yanlışlık var dedi. Ben de hemen yazıştığımız bilgileri WhatsApp aracılığıyla gösterdim. Bakın bana Gönderdiğiniz resimler bu bunlar bu resimdeki çitalar mı diye sorduğunda evet doğru demek ki ben yanlış hatırlıyorum diyerek düzeltmeye çalıştı. Eğer elimde böyle bir kayıt böyle bir yazışma olmasaydı belki de çok ciddi bir problem yaşayacaktık. Çıta modelleri fazla olduğundan ve insanlar bu çalışmalardan çok iyi neticeler beklediğinden bizim bu konuda hassas ve titiz olmamız gerekiyor.

Bu işi bizler her gün yapıyoruz ama karşımızdaki insan bu işi her gün yaptırmadığından dolayı bizim kadar bilgili değildir. Belki de çok yoğun bir işverenin çalışmasını yapıyoruz ve bize söylediklerini unutabiliyor. Bu sebeple ben mutlaka müşterilerimle yazışarak ilerlemeyi doğru buluyorum. Her yapacağımız çıta uygulamasında beğendiği çıta modellerini Resim olarak bana göndermesini istiyorum. Aynı zamanda bu benim için bir kayıp olası yaşayacağım aksilikler de beni kurtaracak bir evrak niteliği taşıyor.

Belki siz şu an bu kısımda saçma bulacaksınız ama sürekli bu işi yaptığınızda inanın öyle saçma öyle akıl dışı işlerle karşılaşıyorsunuz ki anlatamam.
Eka Yapı Dekorasyon 
Erhan Usta

Çıta Çeşitleri

Çıta Çeşitleri

Çıta çeşitleri her ne kadar çok fazla olsa da bunu imalatın...

1288 görüntülenme